
New Education Forum
New Education Forum (koordynowane przez CIE) jest platformą wymiany wiedzy, doświadczeń i kontaktów w obszarze innowacji edukacyjnych. NEF działa na poziomie europejskim zrzeszając przedstawicieli z ponad 190 instytucji: europejskich regionów i miast, instytucji szkolnictwa wyższego i instytucji badawczych, a także pracodawców różnych branży, pochodzących z 17 krajów Unii Europejskiej.

NEF w Brukseli
Pierwsze spotkanie w Europarlamencie w ramach NEF odbyło się w 2015 roku. Kolejne spotkania w latach 2015-2019 zgromadziły ponad ok. 600 uczestników.
Od momentu otworzenia Forum w 2015, NEF ma następujące cele:
- promowanie kompetencji przekrojowych jako niezbędnych zasobów pracy,
- promowanie kształcenia i szkolenia zawodowego jako skutecznego sposobu wspierania rynku pracy i zwiększania prestiżu kształcenia i szkolenia zawodowego poprzez przeciwdziałanie uprzedzeniom i wykluczeniu,
- szukanie innowacyjnych ścieżek nauczania angażujących grupy w niekorzystnej sytuacji, w szczególności młodzieży NEET (pozostającej poza sferą zatrudnienia i edukacji, czyli tych, którzy jednocześnie nie uczą się, nie pracują ani nie przygotowują się do zawodu),
- budowanie pomostów między regionami UE i instytucjami europejskimi w zakresie powyższych 3 tematów.
Jak realizujemy cele?
NEF osiąga te cele poprzez swoje Regionalne Spotkania i coroczne Forum Nowej Edukacji w brukselskim Parlamencie Europejskim, które odbywa się co roku w listopadzie.
NEF organizuje także spotkania w całej UE w celu uzyskania bezpośredniego dostępu do dobrych praktyk i wzmocnienia swojej sieci.
NEF w Regionach
SPOTKANIA REGIONALNE odbywają się, aby wymieniać się doświadczeniami, debatować oraz realizować strategie innowacyjne na obszarze Unii Europejskiej.
Z udziałem rodzimych firm analizujemy lokalne uwarunkowania i przyjmujemy praktyczną odpowiedź dla oczekiwań lokalnego rynku pracy.
Do roku 2020 regionalne NEF-y odbyły się w Edynburgu, Limerick, Olsztynie, Opolu, Poznaniu, Santander i Warszawie.
NEF W REGIONACH pracuje nad:
- innowacyjnymi strategiami edukacyjnymi stosowanymi w różnych regionach oraz ich międzynarodową rozpoznawalnością,
- kreowaniem szerszej perspektywy pedagogicznej, która umożliwi rozwijanie nowych pomysłów i strategii w zaangażowanych miastach i regionach,
- dostępem do szerokiej sieci ekspertów i twórców zmian, w szczególności pomysłodawców zmian kształcenia zawodowego i innowacyjnej edukacji.
NEF na świecie i Polsce:
2020, Bruksela (online)
The end of traditional education