New Education Forum – po raz pierwszy online!

Konferencja New Education Forum 1 grudnia 2020 roku – po raz pierwszy w historii – odbyła się online! Główna dyskusja toczyła się wokół Edukacji w Plenerze, jako kluczowego narzędzia rozwoju młodych ludzi. Rozmawialiśmy w oparciu o obserwacje projektu FOLM (Od Natury do Rynku Pracy), którego liderem w Polsce jest Centrum Innowacyjnej Edukacji (CIE) a partnerem Bank Żywności w Olsztynie.

New Education Forum – międzynarodowa konferencja edukacyjna

New Education Forum jest wydarzeniem cyklicznym z coroczną konferencją w Parlamencie Europejskim w Brukseli. W spotkaniu wzięli udział znamienici goście, m.in: Anna Wicha (Dyrektor Spraw Publicznych: Polska, Europa Wschodnia, Bliski Wschód i Afryka Północna, Grupa Adecco), Beata Tokarczyk (Pełnomocnik Zarządu ds. Operacyjnych, Grupa WM), Bogna Frąszczak (Dyrektor, Centrum Doradztwa Zawodowego dla Młodzieży w Poznaniu), Marek Borowski (Prezes Banku Żywności w Olsztynie), Stanisław Dylak (profesor, Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu).

Konferencję otworzyła Prezes fundacji CIE, Joanna Bochniarz. Moderatorem całego wydarzenia był Jorge Gimeno Pawłowski. Zaproszeni prelegenci debatowali nad wieloma aktualnymi obecnie tematami – m.in. nad wyzwaniami i rozwiązaniami w dobie pandemii w projekcie FOLM; czy uczestnik FOLM jest interesującym potencjalnym pracownikiem z punktu widzenia pracodawcy; czy istnieje współpraca instytucji wspierających aktywizację młodzieży. Prelegenci debatowali nad przyszłością metody Edukacji w Plenerze w Polsce. Na konferencji mogliśmy również posłuchać o projekcie FOLM z perspektywy uczestniczki, która przeszła przez cały proces projektu.

Padło wiele wartościowych słów:

„Dzięki takim projektom jak FOLM, młodzi ludzie uczą się komunikowania – wzmacniają własny talent, który pracodawcy mogą wykorzystać tak, żeby poznawać nowe rozwiązania, które będą przydatne w miejscu zatrudnienia” – Anna Wicha.

„Dzięki wierze w to, że możemy spełniać własne marzenia możemy je też przekładać na konkretne cele. Powinniśmy zawalczyć o przestrzeń do tego, żeby własny talent wzmacniać” – Beata Tokarczyk.

Projekt FOLM „From Outdoors to Labour Market” (pl. Od natury do rynku pracy) korzysta z dotacji w wysokości 3 400 000 EUR przyznanej przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach funduszu EEA and Norway Grants.

Nowa forma edukacji jest bardzo bardzo potrzebna

W czasie podsumowania spotkania Joanna Bochniarz podkreśliła, że dzięki New Education Forum wzbogaciliśmy wiedzę o tym co aktualnie „słychać” w projekcie FOLM i jak projekt jest odbierany przez osób, które obserwują jak działają metody w nim wykorzystywane i jak jest wdrażany z zewnątrz. Mocno wybrzmiało to, że FOLM jest potrzebny i unikatowy. Utwierdziliśmy się w przekonaniu, że program pomaga podtrzymać determinację, bazować na własnych mocnych stronach, być przy tym otwartym i elastycznym, ale przede wszystkim pamiętać o własnej wartości.

Skip to content