O nas

Centrum Innowacyjnej Edukacji
Centrum Innowacyjnej Edukacji (w skrócie CIE) powstało w 2015 r. celem tworzenia i promowania innowacji społecznych, w szczególności edukacyjnych.
Fundacja koncentruje swoje działania na rozwoju kompetencji miękkich, które z natury rzeczy posiada każdy z nas. Mimo iż pracodawcy od dawna wskazują, że są one niezbędne na każdym stanowisku pracy, to polski system edukacji wciąż pomija je w podstawie programowej.
Od 2018 roku z sukcesem wdrażamy w Polsce model Outdoor Learningu, opracowany przez Uniwersytet Edynburski, który jest jednym z głównych partnerów fundacji. W związku z tym nasze działania osadzamy w plenerze realizując 3-10 dniowe wyprawy na terenie Polski, Irlandii i Hiszpanii.
Za sprawą międzynarodowej współpracy mamy dostęp do efektów prac naszych zagranicznych partnerów, którzy metodę praktykują od lat. Dlatego jesteśmy przekonani o jej skuteczności i mamy ambicję stać się czołowym ośrodkiem Outdoor Learning – Edukacji w Plenerze w Europie.

Mamy doświadczenie w pracy z różnymi grupami docelowymi:
- młodzież,
- osoby chcące wzmocnić swoje kompetencje przekrojowe,
- nauczyciele i wychowawcy,
- osoby 50+,
- bezrobotni,
- osoby wykluczone,
- pracownicy MŚP,
- grupy NEET (młodzież niekształcąca się, niepracująca ani nieszkoląca się),
- cudzoziemcy,
- osoby ze środowisk defaworyzowanych z różnych regionów (małych miasteczek i wsi).



Czym jest Outdoor Learning?
Outdoor Learning (w skrócie OL), czyli Edukacja w Plenerze jest metodą nauki, w czasie której uczestnicy są w stałym kontakcie z naturą. Edukacja w Plenerze została sprawdzona przez nas w 2016 i 2017 roku podczas wizyt studyjnych w Szkocji na Uniwersytecie Edynburskim i w fundacji Venture Trust, które opracowały tę metodę ponad 20 lat temu i z sukcesem wdrażają ją w pracy z różnymi grupami beneficjentów. Od 2018 r. przenieśliśmy Edukację w Plenerze na polski grunt.
W trakcie organizowanych przez nas kilkudniowych wędrówek uczestnicy nie mają kontaktu z cywilizacją, nie używają telefonów i Internetu. Dzięki temu nasze działania:
- wspierają ich samorozwój;
- ułatwiają przełamywanie własnych barier w celu odnalezienia życiowej równowagi;
- umożliwiają wychodzenie z dotychczasowych schematów działania;
- pomagają odkrywać w sobie mocne strony, w tym te poszukiwane na rynku pracy;
- wzmacniają umiejętności współpracy w grupie i przywództwo.
Obcowanie z naturą i zdystansowanie się od codziennych obowiązków i schematów zapewnia idealny czas na refleksję i samorozwój każdego z nas. Pomagają w tym świetnie przeszkoleni Trenerzy Outdooru. Są to osoby z wieloletnim doświadczeniem pracy w terenie, którym CIE i nasz partner – Uniwersytet Edynburski – zapewniają stałe szkolenia.
Do 2020 r. z naszego programu w Europie skorzystało blisko 500 osób. W Polsce, w 2021 roku ponad 200 osób weźmie udział w Outdoor Learning w modelu Edynburskim.

Coaching i mentoring
Coaching i mentoring pomagają rozwijać umiejętności nabyte w fazie Edukacji w Plenerze, które są niezbędne w codziennym życiu. Kiedy będąc w lesie rozpoznajemy swoje silne strony, trenerzy i mentorzy pomagają zobaczyć, jak możemy wykorzystać te umiejętności w edukacji i w przyszłym miejscu pracy.
Coaching i mentoring to etap otwarcia się na nowe możliwości i przygotowania się na nowe wyzwania w życiu i na rynku pracy.


Akademia trenerów CIE
Jeżeli interesuje Cię praca z ludźmi, w której kładziemy nacisk na rozwój osobisty, pogłębianie umiejętności społecznych oraz wspieranie procesu przezwyciężania trudności – zarówno tych, które dotykają życia codziennego, jak również wyzwań związanych z kilkudniową, pieszą wędrówką przez las, zapraszamy Cię do zgłoszenia swojej kandydatury na stanowisko Trenera Edukacji w Plenerze CIE.
Co jest dla nas ważne? Wewnętrzna dojrzałość, stabilność emocjonalna oraz otwartość, by pracować z grupą ludzi nieprzerwanie przez kilka dni, w trakcie turystycznej wycieczki w lesie czy w górach. Standardy pracy według CIE:
- nie oceniamy ludzi, lecz co najwyżej odnosimy się do ich zachowań,
- budujemy koleżeńską relację i zaufanie,
- okazujemy cierpliwość i empatię,
- pozostajemy przy tym sobą, by być autentycznym.
